Poradnik wynajmu wg Tomasza
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Need For Cars Sp. zo .o. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Need For Cars Sp. zo .o.

Poradnik wynajmu wg Tomasza

Autor: Need For Cars Sp. zo .o., publikacja: 2014-07-29

Na co zwrócić uwagę podczas wynajmu samochodu?

Wynajmujesz samochód po raz pierwszy, a w Internecie przeczytałeś już tak wiele o nieuczciwości wypożyczalni, że rozbolała Cię głowa? Nie wiesz, co jest istotne, na co zwrócić uwagę, o co zapytać agenta wynajmu, jaki samochód wybrać? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym krótkim wpisie.

Zdjęcie nr 1

Cały proces wynajmu samochodu możemy podzielić na kilka punktów:

  1. Wybór i rezerwacja wstępna auta.
  2. Potwierdzenie rezerwacji.
  3. Odbiór pojazdu.
  4. Zwrot pojazdu.

Wynajem samochodów nadal uznawany jest w Polsce za kwestię nie na każdą kieszeń, czasem jednak nie mamy wyboru i musimy zdecydować się na ten rodzaj usługi. Sprawdzamy oferty różnych wypożyczalni w największym i powszechnym medium informacyjnym – Internecie. I od razu na dzień dobry witają nas wielkie banery promocyjne, stosy ofert specjalnych i zapewnienia, że oferta jest konkurencyjna, najlepsza i najtańsza!

Którą ofertę wybrać?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wybrać kilka interesujących nas wypożyczalni i dokonać porównania.

Na wstępie kilka podstawowych informacji:

  • Wypożyczalnia przyjmuje rezerwację na klasę pojazdu, a nie na konkretny model.
  • Zawsze pobierany jest depozyt, którego wysokość uzależniona jest od wybranej klasy.
  • Aby wynająć samochód, należy mieć ukończone 21 lat oraz prawo jazdy ważne od co najmniej roku.

Podczas wyboru samochodu należy określić, jaka przestrzeń bagażowa jest nam potrzebna, bo przecież nie ma sensu wynajmować auta kombi, jeżeli planujemy miejskie podróże w pojedynkę. Drugim bardzo istotnym elementem jest rodzaj silnika (benzyna czy diesel). Silniki benzynowe na pewno sprawdzą się lepiej w mieście, ich kultura pracy jest nieco lepsza od diesli, spalanie będzie porównywalne albo niższe, a miłośników ekologii ucieszy fakt, że emisja spalin jest o 30% niższa niż w przypadku diesla. Jeżeli większa cześć naszej podróży odbywać będzie się poza miastem, na drogach krajowych i autostradach, silniki zasilane olejem napędowym będą bezkonkurencyjne. Od czasów zastosowania turbin spalanie paliwa w większości diesli oscyluje na poziomie 5-7l/100 km i to przy prędkościach średnich 90 km/h. Nie spotkałem jeszcze nigdy benzyniaka, który może pochwalić się takim niskim spalaniem w trasie. Większość samochodów w wypożyczalniach to nowe samochody, staramy się unikać aut starszych niż 3-letnie, z uwagi na wyższą awaryjność.

Gdy mamy już wybraną klasę samochodów, sprawdzamy cenę wynajmu w kilku wypożyczalniach. Najlepiej zestawić ich oferty cenowe w formie przejrzystej tabeli, należy jednak zwrócić uwagę, że zdecydowana większość podaje ceny w kwotach netto, do których samodzielnie musimy doliczyć 23% podatku VAT. W skład ceny ostatecznej wchodzi kilka czynników. Wiele wypożyczalni stosuje opłatę przygotowawczą, w ramach której użytkownik otrzymuje czysty pojazd i może go zwrócić w dowolnym stanie czystości, inne wypożyczalnie zobowiązują swoich klientów do oddania pojazdu w takim samym stanie jak został wydany (cały koszt sprzątania jest po stronie klienta, ale nie pobiera się opłaty przygotowawczej) – które rozwiązanie jest lepsze, to kwestia indywidualna. Jeżeli planujemy odebrać samochód poza punktem wypożyczalni, doliczona zostanie dodatkowa usługa podstawienia, to samo w przypadku zwrotu pojazdu., dodatkowo za pracę po godzinach wypożyczalnia też doliczy dopłatę – nikt przecież nie będzie pracował za darmo. Dosyć ważnym aspektem jest limit kilometrów nakładany przez wypożyczalnię, czasami najtańsza oferta może ograniczać naszą przejażdżkę do 100 km, warto więc przy wyborze wypożyczalni wziąć pod uwagę, jaki dzienny limit km nam przysługuje. Określenie limitu dziennego może wprowadzić w błąd, bo przecież nikt nie będzie weryfikował, czy dziennie nie przekroczyliśmy ograniczenia, taka weryfikacja następuje przy zwrocie pojazdu (stan licznika nie może być większy niż wynikałoby to z limitu dziennego).

Przykład:

Bierzemy auto na 4 dni z limitem 300 km/dobę. Pierwszego dnia przejeżdżamy 600 km, przez 2 dni auto stoi na parkingu, ostatniego dnia wracamy znowu 600 km, łącznie zrobiliśmy 1200 km, czyli dokładnie tyle, ile wynikało z limitu.

Tabela: Zestawienie ofert wynajmu samochodu

Usługa Wypożyczalnia 1 Wypożyczalnia 2 Wypożyczalnia 3 Wypożyczalnia 4 Wypożyczalnia 5
Doba wynajmu
Opłata przygotowawcza
Depozyt
Podstawienie/odbiór
Praca po godzinach
Limit km
Razem

Kiedy mamy już wybrany pojazd oraz wypożyczalnię, czas na rezerwację. Tu opcje są najczęściej dwie - internetowa lub telefoniczna. Internetowa rezerwacja jest wygodniejsza, z uwagi na fakt, że robimy ją w domu, przed komputerem bez pośpiechu. Wpisujemy dane samodzielnie, więc nie ma ryzyka, że coś zostanie błędnie zrozumiane i źle zapisane. Po wysłaniu formularza wypożyczalnia zazwyczaj kontaktuje się z nami telefonicznie w celu potwierdzenia rezerwacji i ustalenia szczegółów (płatność, miejsce podstawienia etc.).

Odbiór pojazdu to rzecz niezwykle ważna wymagająca od nas uwagi i skupienia. Podpisujemy umowę wynajmu, dokonujemy płatności, odbieramy dowód i kluczyki, a następnie agent wynajmu pokazuje nam pojazd i uzupełnia protokół ze stanem pojazdu.

Taki dokument powinien zawierać informacje o wszystkich uszkodzeniach widocznych na pojeździe. Szczególną uwagę zwracamy na stan przedniej szyby (pęknięcia, rysy, odpryski), stan kołpaków lub felg aluminiowych, zderzak tylny i przedni, obudowy lusterek. Następnie sprawdzamy oświetlenie, zwłaszcza oświetlenie tablicy rejestracyjnej oraz światła stopu, w dalszej kolejności, czy w bagażniku znajdują się trójkąt oraz gaśnica (apteczka nie jest wymagana na terenie RP). Wsiadamy do samochodu z tyłu i sprawdzamy stan tapicerki (podsufitka, obicia foteli). Teraz czas na fotel kierowcy - wsiadamy, sprawdzamy stan licznika km oraz stan paliwa. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do intencji agenta wynajmu, robimy zdjęcia pojazdu z uszkodzeniami i prosimy pracownika wypożyczalni o zanotowanie w protokole – wykonano zdjęcia, sztuk X.

Odjeżdżamy i cieszymy się z jazdy!

Zwrot pojazdu.

Pojazd zwracamy w ustalonym miejscu i o ustalonej godzinie. Powszechnym zwyczajem jest telefon wykonany do agenta na godzinę przed planowanym zwrotem pojazdu. Pamiętajmy o tym, że samochód musi wrócić nieuszkodzony oraz z takim samym stanem paliwa, w innym przypadku nasz depozyt przepadnie na korzyść wypożyczalni. Jeżeli wybraliśmy opcję, gdzie wyczyszczenie samochodu jest po naszej stronie, pamiętajmy również o wnętrzu pojazdu (zabieramy śmieci, odkurzamy). Na protokole zdawczym powinna znajdować się informacje o braku zastrzeżeń i podpis agenta wynajmu – nie wyrzucamy tego dokumentu (przynajmniej do czasu zwrotu depozytu).

Jeżeli wypożyczalnia spełniła nasze wymagania i jest godna polecenia, warto odwiedzić stronę internetową lub profil na Facebooku oraz polecać ją znajomym. Nawet jeżeli wypożyczalnia nie ma oficjalnego programu lojalnościowego, to na pewno odwdzięczy się w postaci rabatów na przyszły raz.Opracowano:
Tomasz Bartnik
Need For Cars Sp. zo .o.

Inne usługi lub produkty - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 839 931 Wykonawców i Dostawców najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: